LAWN RANGER!  Ditch the cord and gas and cut the grass with MJ24C-14-XR 24-Volt* Cordless Lawn Mower from SUN JOE and restore a little eco-friendly “lawn order” to your yard with the greener, gas-free grass-grooming solution. MJ24C-14-XR delivers all the power of a gas machine, with the performance of an electric — with no gas, fumes, fuss, or tangled extension cords! Perfect for small to medium-sized lawns, the powerful, 24-Volt* 5.0 Ah lithium-ion battery lasts up to 42 minutes on a single charge. When you’re ready to mow, simply insert the key, power-up and go! MJ24C-14-XR’s 600 W motor and durable steel blade cuts a 14” wide path in a single pass. Featuring 3-position height adjustment — from 1.18” to 2.52” — you can tailor to the perfect, precise cutting height to suit your yard. Collect the clippings with the convenient 10.6 gallon grass bag, and detach for quick and easy disposal. Plus, MJ24C-14-XR’s folding, collapsible handle makes storage a breeze!
  • POWERFUL: Perfect for small to medium lawns, battery-powered mower's durable steel blade cuts a crisp 14" wide path with precision in a single pass
  • PERFORMANCE: The 24V* 5.0 Ah IONMAX rechargeable lithium-ion battery powers through your yard with cordless convenience
  • ADJUSTABLE DECK: Tailor cutting height with 3-position manual height adjustment from 1.18" to 2.52"
  • ACCESSORIES: Detachable 10.6-gal (40 L) grass catcher for easy disposal
  • COMPACT STORAGE: Folding, collapsible handle for easy, space-saving storage
  • BRUSHLESS MOTOR: 600W brushless motor delivers efficient, long-lasting performance for lawn care
  • WE'VE GOT YOU COVERED! Backed by Sun Joe's 2-year warranty
Sun Joe 24-Volt* IONMAX Cordless Brushless Lawn Mower Kit | 14-inch | W/ 5.0-Ah Battery + Charger
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
Description