MOW POWER! Cutting-edge grass-grooming tech meets the 24V* IONMAX Series with the 48-Volt* Cordless Lawn Mower from SUN JOE. Sun Joe’s 670 W brushless motor is engineered for efficiency, providing you with maximum motor performance and extended motor life to keep your mower running stronger, longer. The durable steel blade mows a path 17-inches wide in a single pass, for an even cut every time. Customize cutting height with the 6-position height-adjustment level — from 1 in. to 3 in. for the perfect, precise cut tailored to your lawn. And Sun Joe includes an 11 gal. grass bag to collect clippings and prevent thick thatch build-up. Plus, the built-in grass indicator window lets you know when it’s time to empty the collection bag! So, when there’s work to be done, Go With Joe® for the legendary power + performance of the 24V-X2-17LM 48-Volt* Cordless Lawn Mower from SUN JOE. GET EQUIPPED®.
  • POWERFUL: 670W brushless motor spins at 3,700 RPM for a cooler, longer-lasting cut on small to medium lawns
  • PERFORMANCE: IONMAX 48V system fully recharges in just 1 hr 50 min via the included dual-port charger
  • PRECISION CUT: 17" steel blade with 6-position height adjustment (1"–3") to tailor your cut to any season
  • WE'VE GOT YOU COVERED! SGS-listed for safety and backed by Sun Joe's 2-year warranty
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Description