Please note that 24V-X2-SB18 is NOT compatible with 24VBAT-XR8 and 24VBAT-XR12. 24V-X2-SB18 is compatible with all other 24V IONMAX battery configurations. Plowing capacity may vary based on snow conditions.
  • ULTRA POWERFUL: 1200 W brushless motor
  • SAFE CLEARING: Auger clears a path 18” wide x 10” deep in a single pass without damaging your deck or pavement
  • VERSATILE DAY TO NIGHT: 2 W integrated LED headlight lights up the night for safer clearing
  • EASY TO MANEUVER: Weighs only 29.45 lbs (with batteries installed) and rolls easily on wheels
  • WE’VE GOT YOU COVERED! Backed by Snow Joe’s 2-year warranty
Snow Joe 48-Volt* IONMAX Cordless Snow Blower Kit | 18-Inch | W/ 2 x 4.0-Ah Batteries + Charger
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Description