MOW POWER, NOW SELF-PROPELLED! Cutting-edge grass-grooming tech meets the 24V* IONMAX Series with the 48-Volt* Cordless Self-Propelled Lawn Mower from SUN JOE. Powered by the exclusive IONMAX lithium-ion battery system for no-fade power + performance, and zero carbon emissions for cleaner air. Sun Joe’s innovative motor design — 1100 W brushless input motor and 900 W brushless output motor —is engineered for efficiency, providing you with maximum motor performance and extended motor life to keep your mower running stronger, longer. And the latest generation of the IONMAX cordless mower is now self-propelled! Forget struggling with a heavy mower that just won't budge: the variable settings let you customize your speed to suit the terrain.
MOW POWER! The durable steel blade mows a path 20-inches wide in a single pass, for an even cut every time. Customize cutting height with the 7-position height-adjustment level — from 1.2 in. to 3.5 in. for the perfect, precise cut tailored to your lawn. And Sun Joe includes an 13.2 gal. grass bag to collect clippings and prevent thick thatch build-up — or choose between the grass chute, to expel grass as you mow; or the mulching plug, for nutrient-rich mulch. So, when there’s work to be done, Go With Joe® for the legendary power + performance of the 48-Volt* Cordless Lawn Mower from SUN JOE®. GET EQUIPPED®.
  • IONMAX 24-Volt* System — Compatible with over 150 tools
  • 1100-watt brushless input and 900 W brushless output motor runs cooler and lasts longer than traditional brush motors
  • Self-propelled with variable speed control
  • 20-inch mowing width
  • 7-position manual height-adjustment lever: 1.2-inch to 3.5-inches
  • 13.2 gallon grass collection bag prevents littering your lawn with clippings
  • Easy-glide wheels for maximum mobility in the yard + garden
  • Includes 2-year warranty
-65%
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
Description