Powered by a robust 350 W motor and revolutionary lithium-ion battery power, 24V-PS8-LTE’s multi-angle head can quickly adjust from 0º to 30º for maximum cutting control. And SUN JOE’s auto-lubricated 8-inch bar and chain can handle the most stubborn brush, branches, limbs and logs up to 7.5-inches thick.
GET EQUIPPED®
  • Includes a Bonus Spare Chain
  • 8 in. auto-lubricating bar + chain with 2.7 fl oz oil tank capacity and oil level window
  • 24V* 2.0 Ah IONMAX lithium-ion battery provides up to 10 minutes of runtime
  • Multi-angle head adjusts from 0º to 30º
  • Battery charge time (max): 55 minutes
  • Swiftly slices through branches up to 7.5 in. thick
  • Telescoping pole extends from 3.7 ft to 7.2 ft, providing up to 14 ft of overhead reach
  • Weight: 7.7 lbs (3.5 kg)
  • Certifications/warranty: ETL/2 year
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Description
GET EQUIPPED®
  • Includes a Bonus Spare Chain