SEE IT? SAW IT! Trim overgrown branches with the 24V* Cordless Handled Pruning Saw from SUN JOE®. Powered by the exclusive 24V* IONMAX System which features compatibility with 150+ other home, yard + garden tools! No more struggling with a cord or pruning by hand. Now you can shape up the shrubs without the strain!
Ultra-compact and lightweight, this 5" pruning saw slices through branches, thatch, and topiaries up to 4.5" thick. The easy, one-handed operation makes it easier than ever to trim, saw, cut, and prune even the unruliest of plants! Ideal for green wood, woody stems, twigs and branches, SUN JOE provides a clean, precise cut to allow your plant to heal, while eliminating the stress and strain associated with squeezing conventional manual pruners. Cutting is as simple as squeezing the trigger! Plus, every Sun Joe IONMAX tool is backed by our rock-solid 2-year warranty, for worry-free operation, season after season.
  • TRIPLE-ACTION PRUNING POWER: 230 W motor cuts quicker, cleaner, and quieter than traditional chain saws.
  • 5" COMPACT BAR + CHAIN starts up with just the squeeze of a trigger
  • IDEAL FOR PRUNING green, growing branches, and woody stems up to 4.5" thick
  • REFILLABLE OIL BOTTLE: 0.7 fl oz capacity
  • INCLUDED BATTERY recharges in just 5 hours
  • LIGHTWEIGHT + COMPACT at just 5.5 lbs!
  • SGS Listed/2-Year Warranty
-65%
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
Product image 14
Product image 15
Description