24V-X2-CS16 - 24-Volt IONMAX Cordless Chain Saw
Cut The Cord® and go beyond the limits of the extension cord, or anywhere power is at a premium. SUN JOE is powered by the two included IONMAX 24-Volt 2.0 Ah batteries. The robust 1,200 Watt motor and self-lubricating 16-inch bar and chain cut cleanly through branches and logs up to 15.5” thick, to quickly clear away brush and branches. The onboard, 5 fl oz oiler keeps the bar and chain fully lubricated for continuous cutting, and the tool-less chain tensioner provides a quick fix on-the-go with just a twist.
24V-PS8 - 24-Volt IONMAX Cordless Pole Saw
Powered by a robust 350 W motor and revolutionary lithium-ion battery power, 24V-PS8-LTE’s multi-angle head can quickly adjust from 0º to 30º for maximum cutting control. And SUN JOE’s auto-lubricated 8-inch bar and chain can handle the most stubborn brush, branches, limbs and logs up to 7.5-inches thick.
24V-CSSHRP - 24-Volt IONMAX Cordless Mountable Chain Saw Sharpener
  • Powerful 1200 W motor and 16-inch bar + chain cuts cleanly through trunks, limbs, logs and branches up to 15.5-inches wide
  • Tool-less tensioning tightens the chain with just a twist
  • Onboard auto-oiler keeps the bar and chain lubricated for continuous cutting
  • 8 in. auto-lubricating bar + chain with 2.7 fl oz oil tank capacity and oil level window
  • 24 V 2.0 Ah IONMAX lithium-ion battery
  • Multi-angle head adjusts from 0º to 30º
  • Battery charge time (max): 80 minutes
  • Swiftly slices through branches up to 7.5 in. thick
  • Telescoping pole extends from 3.7 ft to 7.2 ft, providing up to 14 ft of overhead reach
  • Weight: 7.7 lbs (3.5 kg)
  • Sturdy base mounts securely to any table or workbench
  • IONMAX 24-Volt Battery System compatible
  • Durable 100 grit, 4.25 in. diameter, 1/8 in. thick aluminum oxide grinding wheel
  • Powerful 65.5 watt motor rotates grinding wheel up to 6,500 rpm
  • Chain gauge: 0.05 in. – 0.07 in. (1.3 mm – 1.8 mm)
  • Compatible with 1/4 in. + 3.8 in. + 0.325 in. chain pitches
  • Features grinding depth adjustment + locking knob for a precise cut every time
  • Swivel angle adjusts from -30º to +30º left or right
  • Chain guide lock keeps chains securely in place while working
  • Recommended for use with SUN JOE pole + chain saw chains
  • Compatible with most chain saws
  • Lightweight at under 5 lbs!
-65%