Ditch the cord and gas and cut the grass with 24-Volt* Cordless Lawn Mower from Sun Joe® and restore a little eco-friendly "lawn order" to your yard with the greener, gas-free grass-grooming solution. Sun Joe delivers all the power of a gas machine, with the performance of an electric with no gas, fumes, fuss, or tangled extension cords! Perfect for small to medium-sized lawns. When you’re ready to mow, simply insert the key, power-up and go! Sun Joe’s 600 W brushless motor and durable steel blade cuts a 14" wide path in a single pass. Featuring 3-position height adjustment from 1.18" to 2.52" you can tailor to the perfect, precise cutting height to suit your yard. Collect the clippings with the convenient 10.6 gallon grass bag, and detach for quick and easy disposal. Plus, Sun Joe’s folding, collapsible handle makes storage a breeze! Blast past the limits of the extension cord with cordless power and performance and Go With Joe®! 24V-MJ14C 24-Volt* Cordless Lawn Mower from Sun Joe. GET EQUIPPED®.
  • Perfect for small to medium-sized lawns
  • 3-position height adjustment tailors grass cutting height from 1.18” to 2.52” inches
  • Detachable, 10.6 gal grass bag for easy disposal of grass clippings
  • 24V* 4.0 Ah rechargeable lithium-ion battery + charger included
  • 14” durable steel blade cuts a crisp path with every pass
  • Weight (battery installed): 23.1 lbs (10.5 kg)
  • 2 year limited warranty
-65%
Description