  • IONMAX 24-Volt* System Compatible - includes 4.0-Ah battery and charger
  • Included quick charger powers up your IONMAX battery in just 1 hour and 50 minutes!
  • 360-watt motor provides premium performance + precision
  • 15-inch, 5-blade RAZOREEL system lifts + cuts each blade of grass
  • 4-position manual height-adjustment lever: 0.6", 1.0", 1.5", and 2.0"
  • 11.9 gallon grass collection bag prevents littering your lawn with clippings
  • Easy-glide wheels for maximum mobility in the yard + garden
  • Lightweight at under 30 lbs
  • ETL listed/Includes 2-year warranty
Product image 10
Product image 11
Description
LAWN RANGER. Your grandpa's outdated reel mower just got a modern day upgrade! Next-generation cutting-edge grass-grooming tech meets the legendary line-up of IONMAX yard and garden tools with the 24-Volt* 15" Cordless Reel Mower from SUN JOE®.
Sun Joe's 360 Watt motor is engineered for efficiency, providing you with maximum motor performance + cutting precision. The innovative 5-blade RAZOREEL rotor lifts and cuts each individual blade as you walk, clearing at 15-inch path in a single pass. Customize your cutting height with Sun Joe's 4-position manual height-adjustment lever — choose from 0.6", 1.0", 1.5", and 2.0" for the perfect, precise trim tailored to your yard. Plus, Sun Joe’s included 11.9 gallon grass-collection bag makes disposing of lawn clippings quick and easy. And when the work is done, simply plug the IONMAX battery back into the included Quick Charger and you're ready for the next mowing day.