* Plowing capacity may vary based on snow conditions. Generates 48V max with two 24V lithium-ion batteries. Initial no-load voltage, per fully charged battery, peaks at 24 volts. Nominal voltage under typical load is 21.6 volts. Please note that 24V-X2-SB18-TV1 is NOT compatible with 24VBAT-XR8 and 24VBAT-XR12 batteries. 24V-X2-SB18-MAX is compatible with all other 24V IONMAX battery configurations.
  • ULTRA POWERFUL: 1200 W brushless motor clears up to 10 tons of snow per charge - that's the weight of about 5 pickup trucks!
  • SAFE CLEARING: Auger clears a path 18” wide x 10” deep in a single pass without damaging your deck or pavement
  • VERSATILE DAY TO NIGHT: 2 W integrated LED headlight lights up the night for safer nighttime clearing
  • EASY TO MANEUVER: Weighs only 33.1 lbs (with batteries installed) with wheels for easy handling
  • WE'VE GOT YOU COVERED! Backed by Snow Joe's 2 Year Warranty
Product image 12
Product image 13
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Description