Please note that 24V-X2-SB18 is NOT compatible with 24VBAT-XR8 and 24VBAT-XR12. 24V-X2-SB18 is compatible with all other 24V IONMAX battery configurations. Plowing capacity may vary based on snow conditions.
  • ULTRA POWERFUL: 1200 W brushless motor and 4 auger blades move up to 700 lbs of snow per minute for fast, efficient clearing
  • SAFE CLEARING: Single-stage auger and integrated scraper bar clear a path 18” wide x 10” deep in a single pass without damaging most deck, driveway, or pavement surfaces
  • VERSATILE DAY TO NIGHT: 2 W integrated LED headlight lights up the night (or early morning) for safer, more convenient low-light clearing
  • EASY TO MANEUVER: Lightweight, cordless design with 6.5 in. wheels and a net weight of just 32.9 lbs for easy handling, transport, and storage
  • WE’VE GOT YOU COVERED! Backed by Snow Joe’s 2-year warranty
-65%
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
Product image 14
Description