Snow Joe 24V-SS12-XR 24-Volt* IONMAX Cordless Snow Shovel Kit | 12-inch (Blue)
Plowing capacity may vary based on snow conditions.
  • IDEAL FOR QUICK, EASY AND CORD-FREE snow pickups on decks, steps, patios and sidewalks
  • 324-WATT MOTOR
  • COMPATIBLE WITH THE 24V* IONMAX BATTERY SYSTEM
  • 2-BLADE HIGH-IMPACT, LOW-TEMPERATURE PADDLE AUGER throws snow up to 20 feet and cuts a 12 in. x 6 in. path
  • CHUTE DIRECTIONAL CONTROL lets you put the snow where you want it
  • ERGONOMIC, LIGHTWEIGHT DESIGN (only 11.7 lbs) with adjustable back-saving handle
  • ETL APPROVED; 2-year warranty
Description
  • 324-WATT MOTOR