MEET YOUR WINTER WARRIOR: the 24V* iONMAX Snow Shovel. It’s the clean, powerful, and cord-free champion for swift snow pickups on decks, steps, and sidewalks. With its commanding 500-WATT MOTOR and the hassle-free 24V* iONMAX BATTERY SYSTEM—including a 4.0 Ah battery and quick charger—you’re ready to roll in 140 minutes or less. It's the eco-friendly answer to traditional snow removal: no gas, no cords, no emissions.
GEAR UP AND GET GOING with additional winter essentials, including an all-season cover to protect your investment and a glove with an integrated ice scraper to keep your hands warm and your paths clear. This winter, arm yourself with the 24V* iONMAX Snow Shovel and GET EQUIPPED®
  • Ideal for quick, easy and CORD-FREE snow pickups on decks, steps, patios and sidewalks
  • Directional Control shoot puts the snow where you want it
  • 2-Blade high-impact, low-temperature paddle auger throws snow up to 20 feet
  • Cuts a 12 in. x 6 in. path in a single pass
  • IONMAX 24-VOLT* BATTERY SYSTEM COMPATIBLE: Includes 24V* IONMAX 4.0 Ah rechargeable Lithium-ion battery
-65%
Description