CHILL out! Linger a little longer around the fire while family & friends alike. Bask in the warmth & glow of the Sun Joe Fire Joe 35" cast stone fire pit (Model SJFP35-STN- LSN). Keep the chill in check in style & comfort, season after season. Fire Joe is an ideal outdoor centerpiece, wherever warmth is needed - from the patio, to poolside, to the deck or dock. Featuring a large 29" fire bowl that is heat-resistant to 1, 112°, the Sun Joe Fire Joe can accommodate hardwood logs up to 21.5" long. The 24" screen hook does double duty as both a log tender & for removing the mesh screen, all while maintaining a safe distance from the flames. Boasting a durable & visually appealing cast stone base, Fire Joe adds a sophisticated touch to any outdoor decor. A wood grid facilitates circulation & improved airflow to feed the flames, while the screen guards against escaping sparks. You'll run out of spooky stories & s'mores long before you run out of reasons to fire up this cozy family favorite! The SJFP35-STN-LSN comes with a full two-year warranty. No wood burning fire pits should be used on a wood deck.
  • Ideal outdoor centerpiece for warmth and enjoyment
  • Durable cast stone base adds a sophisticated touch to any outdoor décor
  • Large 29 in. (73.8 cm) fire bowl accommodates hardwood logs up to 21.5 in. (54.6 cm) long
  • No wood burning fire pits should be used on a wood deck
-65%
Description