MOW POWER! Cutting-edge grass-grooming tech meets the 24V IONMAX Series with the 48-Volt Cordless Lawn Mower from SUN JOE. Powered by the exclusive IONMAX lithium-ion battery system (battery + charger sold separately), Sun Joe’s innovative motor design — 1100 W brushless input motor and 900 W brushless output motor —is engineered for efficiency, providing you with maximum motor performance and extended motor life to keep your mower running stronger, longer. The durable steel blade mows a path 20-inches wide in a single pass, for an even cut every time. Customize cutting height with the 7-position height-adjustment level — from 1.2 in. to 3.5 in. for the perfect, precise cut tailored to your lawn. And Sun Joe includes an 13.2 gal. grass bag to collect clippings and prevent thick thatch build-up. Plus, the built-in grass indicator window lets you know when it’s time to empty the collection bag! So, when there’s work to be done, Go With Joe® for the legendary power + performance of the 24V-X2-21LM 48-Volt Cordless Lawn Mower from SUN JOE®. GET EQUIPPED®.
  • IONMAX 24-Volt Battery System compatible –  (BATTERY + CHARGER SOLD SEPARATELY)
  • 1100-watt brushless input and 900 W brushless output motor runs cooler and lasts longer than traditional brush motors
  • 20-inch mowing width
  • 7-position manual height-adjustment lever: 1.2-inch to 3.5-inches
  • 13.2 gallon grass collection bag prevents littering your lawn with clippings
  • Easy-glide wheels for maximum mobility in the yard + garden
  • Lightweight at under 54 lbs
  • Includes 2-year warranty
Description