No more struggling with string — the 24-Volt* stringless trimmer features patented SharperBlade Technology. The self-sharpening, 10” precision cutting blade slices through tough grass, thick thatches, and unwanted weeds without kinks, tangles, or jams! Plus, the built-in flower guard protects against accidental blade contact with delicate plants. Or twist it up + switch it up! The 180º rotating Twist-N-Groom head converts from trimmer to edger in seconds. Edge along flowerbeds, sidewalks, and walkways for a crisp, precise line — every time.
So, when there's lots of yard work to be done, get the bundle that does it all!
  • CORDLESS CONVENIENCE: Powered by Sun Joe’s 24V* IONMAX rechargeable lithium-ion battery system
  • STRINGLESS TRIMMER: 10" SharperBlade™ cuts grass and weeds without tangles or jams (includes 30 blades total)
  • 2-IN-1 DESIGN: Twist-N-Groom head rotates 180º to switch from trimmer to edger in seconds
  • HEDGE TRIMMER PERFORMANCE: 18" dual-action blades with 250W motor cut branches up to 0.6" thick
  • VIBRATION CONTROL: Dual-action hedge blades reduce vibration by up to 40% for smoother cutting
  • ADJUSTABLE COMFORT: Telescoping pole and adjustable handle on trimmer for customized fit
  • LIGHTWEIGHT TOOLS: Blower just 4.23 lbs, trimmer just 5 lbs — easy to handle and carry
  • WE'VE GOT YOU COVERED! Backed by Sun Joe's 2 year warranty
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Product image 18
Product image 19
Product image 20
Product image 21
Product image 22
Product image 23
Product image 24
Product image 25
Product image 26
Product image 27
Product image 28
Product image 29
Product image 30
Product image 31
Description