Please note that 24V-X2-SB18 is NOT compatible with 24VBAT-XR8 and 24VBAT-XR12. 24V-X2-SB18 is compatible with all other 24V IONMAX battery configurations. Plowing capacity may vary based on snow conditions.
  • ULTRA POWERFUL: 1200 W brushless motor clears up to 14 tons of snow per charge
  • MULTI-PURPOSE: Ideal for small to large decks + driveways — or anywhere power is at a premium
  • SAFE CLEARING: Auger clears a path 18" wide x 10" deep in a single pass
  • VERSATILE DAY TO NIGHT: 2 W integrated LED headlight lights up the night for safer clearing
  • EASY TO MANEUVER: Weighs only 26.01 lbs for simple handling and transport
Snow Joe 48-Volt IONMAX Cordless Snow Blower | 18-Inch | Tool Only
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Description